Aktuální informace k EET v době koronaviru

08.04.2020

Máte od 1. května 2020 začít elektronicky evidovat, ale nestíháte kompletní přípravu? Nevadí. Od 26. března 2020 totiž platí zákon, který pozastavuje EET. Jak se tedy kvůli koronaviru mění evidence tržeb pro podnikatele ze všech vln EET? 

Pozastavení EET

EET se pozastavuje po dobu trvání nouzového stavu a následujících 3 měsíců. Současný nouzový stav potrvá do 30. dubna, poté ho může sněmovna opět prodloužit. 

S pozastavením mohou podnikatelé z 1. a 2. vlny přerušit svou evidenci. Podnikatelé ze 3. a 4. vlny nemusí v tomto období s EET začínat. Během přerušení nedostanou firmy ani živnostníci žádné pokuty za porušení EET

Všichni se povinně zapojí až po jejím opětovném spuštění, tedy nejdříve v létě.

Připravte se na EET během karantény

Někteří podnikatelé už jsou na EET připravení. V tom případě mohou (ale nemusí) zahájit evidenci v řádném termínu od 1. května. 

Pokud patříte mezi ty, kteří ještě nemají vše zařízené, část příprav zvládnete i z domu.

Nejdřív potřebujete autentizační údaje, abyste se mohli přihlásit na Daňový portál a tam získat EET certifikát do pokladního zařízení. Pokud máte datovou schránku, nemusíte pro autentizační údaje osobně na finanční úřad, ale požádáte si on-line.

Finanční správa vyzývá, aby lidé během nouzového stavu nechodili osobně na úřady vyřizovat záležitosti související s EET. Pokud chcete podat žádost o EET ve zvláštním režimu, pošlete dokument poštou jako obyčejné psaní. 

Ukončení podnikání a EET

Některé OSVČ se mohou rozhodnout, že pozastaví nebo zruší svoje živnostenské oprávnění. Pokud je to i váš případ, nezapomeňte si zrušit i EET

Postup:

  1. Přihlaste se na Daňový portál.
  2. Klikněte na "Správa údajů evidence tržeb".
  3. Otevřete sekci "Editace údajů o provozovně".
  4. V ní nastavte stav provozovny na "zrušený".

Zdroj: Money Blog